Aneb často kladené otázky…

Q?

Jaké jsou vhodné ochranné pomůcky pro historický šerm dlouhým mečem?

A.

Vhodné ochranné pomůcky pro historický šerm dlouhým mečem zahrnují sportovní šermířskou masku s ochranným návlekem, sparingové rukavice.

Q?

Jaký je rozdíl mezi běžným tréninkem a turnajovou průpravou?

A.

Na běžném tréninku žáci cvičí techniky a kombinace bez skutečného boje.
Turnajová průprava a sparring je forma boje s partnerem, kde se používají ochranné pomůcky a bodování. Cílem je vylepšit techniku a reakce pro sportovní HEMA.

Q?

Jaké jsou požadavky pro účast na pravidelných trénincích historického šermu?

A.

Musíte být straší než 15 let. A měli byste být schopni vydržet 1,5 hodiny pohybové aktivity střední zátěže.

Q?

Jaké jsou výhody pravidelného tréninku historického šermu?

A.

Pravidelný trénink historického šermu posiluje fyzickou kondici, zlepšuje koordinaci a obratnost a poskytuje možnost prozkoumat kulturní dědictví. Také může zlepšit sebedůvěru a schopnost řešit konflikty.

Q?

Musím mít vlastní zbraň na pravidelný trénink historického šermu?

A.

Na začátečnických tréninkách historického šermu jsou k dispozici cvičné plastové zbraně, a na pokročilých tréninkách jež vede Zdenál jsou k dispozici i cvičné železné zbraně, masky a sparingové rukavice. Ale na jiném tréninku je vhodné mít vlastní zbraň pro osobní trénink. Před nákupem doporučujeme se poradit s vaším lektorem.

Q?

Co bych si měl obléci na pravidelný trénink historického šermu?

A.

Na pravidelném tréninku historického šermu byste měli nosit pohodlné a prodyšné oblečení, které umožní pohyb a boty do tělocvičny s neklouzavou podrážkou.

Q?

Co mohu očekávat na pravidelném tréninku historického šermu?

A.

Pravidelný trénink historického šermu se obvykle skládá z rozcvičky, výuky nových technik, drilů s partnerem. Běžně během tréninku střídáte spolucvičence, aby jste si zvykli na drobné odlišnosti v provedení.
Průběh tréninku se může lišit v závislosti na lektorovi.

Q?

Jak často bych měl trénovat historický šerm?

A.

Frekvence tréninku historického šermu závisí na vašich individuálních cílech a dostupnosti. Obecně se doporučuje trénovat jeden trénink týdně a jeden půldenní seminář za měsíc.

Q?

Jak se historický šerm liší od moderního šermu?

A.

Historický šerm se liší od moderního šermu v používaných zbraních, technikách a pravidlech. Historický šerm se zaměřuje na obnovení a praktikování bojových technik, které byly používány v minulosti, zatímco moderní šerm je sportovní disciplína s vlastními pravidly.

Q?

Jak se liší kurz “německá škola” (nebo “historický šerm dlouhým mečem”) a kurz “šerm podle Lichtenauera”

A.

"Kurz historický šerm dlouhým mečem - tak zvaná Německá škola" obsahuje mimo jiné látku, která není historicky doložená. Jedná se hlavně o základy šermu, které nejsou v dobových manuskriptech popsány a vycházejí především z našich pedagogických zkušeností. Kromě základů kurz obsahuje např. také techniky vhodné pro bezpečnou inscenaci šermu před diváky.

Naproti tomu kurz "Lichtenauers kunst des fechtens" obsahuje pouze látku, která vychází z rekonstrukcí dobových fechtbuchů. Tato látka ale již vyžaduje zvládnutí základních šermířských dovedností. Proto doporučujeme před přihlášením na něj minimálně zkonzultovat své šermířské dovednosti s lektorem, který kurz vede - Zdeněk Utišil.

Q?

Je možné se přijít na trénink nezávazně podívat?

A.

První trénink je pro každého zájemce zdarma, takže není problém po telefonické dohodě přijít si trénink vyzkoušet a teprve na základě osobní zkušenosti se rozhodnout, chcete-li školu pravidelně navštěvovat. Toto se týká pravidelné výuky, nikoliv víkendových seminářů či letního soustředění.

Q?

Musím mít na tréninky vlastní meč?

A.

Především pro začátečníky není vlastní meč vůbec nutný. Ve škole jsou k dispozici tréninkové plastové meče, které jsou volně k zapůjčení.

Q?

Potřebuji nějaké další pomůcky nebo dokonce historický kostým?

A.

Na tréninky používáme pohodlné sportovní oblečení, takže nic speciálního nemusíte mít. Jedinou výjimku tvoří rukavice, které je potřeba na tréninky mít jako ochranu před zraněním rukou. Je ale na každém, jaké rukavice bude používat.

Q?

Máte jakýkoliv další dotaz?

A.

Pak nás neváhejte kontaktovat, buď na centrální email info@digladior.cz, nebo přímo lektory vedoucí jednotlivé kurzy viz zde.